Króluje gęsina

„Na świętego Marcina najlepsza gęsina”. Rondo Ristorante w Świnoujściu przygotowało menu z tradycyjnymi polskimi daniami z gęsiną. – Specjalizujemy się w kuchni włoskiej, jednak dla naszych gości robimy wyjątki. Tym razem przygotowaliśmy cztery dania. To kwaśnica na gęsinie, gęsie udko z pęczakiem i konfiturą z cebuli, pierogi z gęsiną i półgęsek – mówi Robert Borkowski, szef kuchni.

Dyniowe menu w listopadzie

Jesień obfituje w dynie. Na prośbę naszych gości wprowadziliśmy specjalną kartę sezonową, a w niej kulinarne specjały z tym pomarańczowym warzywem. Szef kuchni Robert Borkowski wprowadził do karty rozgrzewającą zupę-krem z dyni, wyborne placuszki z dyni i sosem kurkowym oraz makaron z dynią. Sprawdziliśmy – zupa krem jest idealna na chłodne, jesienne dni.

Oktoberfest. Piwny toast za toastem

Święto piwa po raz pierwszy zagościło do Świnoujścia. Rondo Ristorante na 10 dni zamieniło się w wyspiarską stolicę Oktoberfestu. Na ulicach rozwiesiliśmy specjalne plakaty zapraszające gości. Za piwne menu odpowiedzialny był nasz szef kuchni Marcin Kołodziejczyk. W specjalnej karcie pojawiła się golonka, żeberka, precle, sery i przede wszystkim bogata oferta piw. Każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Kelnerki obsługiwały gości w bawarskich strojach. Za rok powtórka.

Wakacyjne Miasto Kobiet

Wakacyjne Miasto Kobiet to ulubione wydarzenie nie tylko kobiet. Na kilka dni Świnoujście staje się miejscem spotkań z aktorami, autorami książek, tancerzami oraz osób z pierwszych stron gazet. Rondo Ristorante nie tylko gościło gwiazdy, ale było miejscem ciekawych rozmów. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom Wakacyjnego Miasta Kobiet za to, że mogliśmy Was gościć.

Bar na dachu zachwyca widokiem

Kiedy słońce unosi się nad Świnoujściem, stąd można oglądać kolorowe dachy pobliskich kamienic. To bardzo klimatyczne miejsce z którego można nie tylko podziwiać oszałamiające panoramiczne widoki miasta, ale także spotkać się ze znajomymi, napić się drinka, czy spróbować oryginalnej włoskiej kuchni. Latem otworzyliśmy nasz bar na dachu. To tu można zajadać się pizzą Parma z oliwą, albo jeść risotto z podgrzybkami i tymiankiem.

Gościliśmy świnoujskich dziennikarzy

Na początku 2018 roku Świnoujście wzbogaciło się o nową, oryginalną restaurację „Rondo”. Na mały poczęstunek zaprosiliśmy lokalnych dziennikarzy, aby sami przekonali się o walorach włoskiej kuchni.  Wówczas szefem kuchni był Paweł Cieślak. Dziennikarze wyszli zadowoleni i obiecali często wracać.

Tryton dla Wojciecha Ciurusia

Prezydent Świnoujścia co roku nagradza statuetkami Trytona najbardziej zasłużonych dla Świnoujścia. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: Gospodarka i przedsiębiorczość; Edukacja, kultura i sport; Działalność społeczna. Podczas edycji Tryton 2018 w kategorii “Gospodarka i przedsiębiorczość” Trytona odebrał Wojciech Ciuruś. Jego dziełem jest inwestycja budowy apartamentów „Rondo” w kwartale Róży Wiatrów w tym także Rondo Ristorante.

Bal Sylwestrowy 2018/2019

Nasza pierwsza wspólna noc sylwestrowa była prawdziwym chrztem Rondo Ristorante. Kilka dni wcześniej ekipy budowlane zakończyły remont, a my przystąpiliśmy do dekoracji sali bankietowej. Chwilę później na parkiet weszły Panie w najlepszych sukniach o panowie w garniturach z przypiętymi kwiatami. Punktualnie o północy wystrzeliły korki od szampana, a niebo rozświetliły fajerwerki. Zabawa trwała do białego rana. Od tej pory – obiecujemy, będziemy każdego roku organizować najlepsze bale w mieście.